Parlament, Andrej Danko
Téma konzumácie alkoholu poslancami v parlamente opäť rezonuje verejným priestorom. Zákony momentálne nebránia poslancom v jeho požívaní, čo vyvoláva otázky o morálke a etike v parlamente.
Na rozdiel od bežných zamestnancov, ktorí čelia prísnym predpisom, poslanci majú mať za svoju prácu vlastnú zodpovednosť a tak pracovné pravidlá sú voči ním benevolentnejšie.
Incidenty spojené s alkoholom, alebo aj podozrenia na popíjanie v parlamente však nútia politikov zamýšľať sa nad možnými zmenami v pracovných kódexoch.
Má sa zaviesť etický kódex, ktorý by mohol zvýšiť dôveru verejnosti voči zákonodarnému zboru? Kedy sa dočkáme prvých krokov k tejto zmene?
V Národnej rade Slovenskej republiky nie je konzumácia alkoholu poslancami zákonom zakázaná. Zákonodarcovia sú tak povinní riadiť sa vlastnou zodpovednosťou a etickými zásadami. Táto situácia kontrastuje s pravidlami platnými pre bežných zamestnancov, ktorí nesmú konzumovať alkohol počas pracovnej doby. Problém sa znova otvoril po incidente, keď sa malo na pôde parlamentu popíjať. Najnovšie obvinil z popíjania v parlamente Andreja Danka jeho bývalý kolega z klubu, Rudolf Huliak, ktorý mu odporúčil, aby obmedzil konzumáciu alkoholu v práci.
Milan Majerský, predseda KDH, zdôraznil morálno-etický rozmer tohto problému a vyjadril potrebu zásadného riešenia. S jeho názorom sa stotožňuje aj nezaradený poslanec Rudolf Huliak, ktorý uviedol: „V parlamente počas rokovania by to naozaj nemalo byť.“ Obaja podporujú zmenu pravidiel, ktorá by obmedzila konzumáciu alkoholu na pracovisku.
Tibor Gašpar, podpredseda parlamentu zo strany Smer-SD, upozornil na potrebu jasných pravidiel v rokovacom poriadku. Podľa neho by mohol byť riešením etický kódex, ktorý by zahŕňal zákaz požívania alkoholu na pôde parlamentu: „Chceli by sme schváliť etický kódex, aby sme už mohli reálne hovoriť o tom, že napríklad požívanie alkoholu na pôde Národnej rady SR nebude dovolené.“
Prípadné zavedenie etického kódexu by mohlo prispieť k vyššej profesionalite a kultúre na pôde parlamentu. V iných krajinách je konzumácia alkoholu počas politických rokovaní často prísne zakázaná. Tento model by podľa odborníkov mohol byť inšpiráciou aj pre Slovensko.
Téma požívania alkoholu v parlamente sa stala otázkou nielen právneho, ale aj symbolického významu. Verejnosť očakáva, že zákonodarcovia pôjdu príkladom a stanú sa vzorom zodpovedného správania. Schválenie nových pravidiel by mohlo posilniť dôveru občanov v tých, ktorí rozhodujú o osude krajiny.
Otázkou zostáva, či poslanci dokážu prekonať rozdiely a schváliť opatrenia, ktoré prinesú zmenu.
Na Slovensku opäť rezonuje konflikt medzi politikou a kultúrou. Téma sa tentoraz týka súčasného tanca...
foto: instagram.com Politická scéna na Slovensku opäť čelí napätiu. Premiér Robert Fico plánuje cestu do...
Foto: facebook.com Premiér Robert Fico rozvíril politické vody návrhom, ktorý na Slovensku nemá obdobu. Svojou...
Lucia Ďuriš Nicholsonová sa na sociálnych sieťach obrátila priamo na Roberta Fica. Označila ho za…
Vzťahy medzi krajinami môžu byť citlivé. Najmä ak sú zaťažené historickými spomienkami. Udalosti, ktoré sa…
Na politickej scéne to opäť vrie. Slovenská vláda pôsobí navonok jednotne, no slová lídra SNS…