Fico sa tiež snažil zmierniť kritiku tým, že rozhodnutia samitu nie sú právne záväzné. „Slovenská republika sa nezaviazala k žiadnej finančnej ani vojenskej pomoci Ukrajine,“ vyhlásil.
Napriek týmto vyhláseniam však Ficovo hlasovanie opäť ukázalo, že v Bruseli sa správa inak ako doma. Hoci sa verejne prezentuje ako politik, ktorý odmieta vojenskú podporu Kyjevu, jeho hlasovanie naznačuje, že sa neodvážil postaviť proti väčšine v EÚ.
Ficov súhlas s pomocou Ukrajine môže vyvolať politické dôsledky na domácej scéne. Opozícia ho môže obviňovať z nekonzistentnosti, keďže doma kritizuje podporu Kyjevu, no v Bruseli hlasuje inak.
Naopak, jeho kritici môžu poukazovať na to, že Slovensko nemá skutočne nezávislú zahraničnú politiku a vždy sa podriadi väčšinovému názoru v EÚ.
Postoj Viktora Orbána ukazuje, že existuje aj iná možnosť – Maďarsko sa jasne odmietlo podriadiť Bruselu a nepodporilo Ukrajinu. Otázkou je, či sa Fico v budúcnosti pokúsi o podobne tvrdý postoj, alebo sa bude naďalej prispôsobovať rozhodnutiam EÚ.
Jedno je isté – Ficova vláda sa dostáva pod tlak nielen od opozície, ale aj od vlastných spojencov. Ako sa s tým premiér vyrovná, ukážu nasledujúce mesiace.
Prečítajte si aj: Reakcia politológa na premiéra v USA: Prejav Robert Fica je na viacerých miestach schizofrenický
Progresívne Slovensko chce zrušiť transakčnú daň, no opozícia varuje, že tým môže pomôcť vláde získať…
Herec Juraj Kemka, známy svojim ostrým humorom, sa vo videu na Instagrame pustil do kritiky…
Slovensko prichádza o ďalšiu významnú diplomatickú osobnosť. Róbert Ondrejcsák oznámil svoj odchod z pozície slovenského…
Elektromobily sa často považujú za luxus, ktorý si môžu dovoliť len ľudia s vyššími príjmami.…
Slovensko sa opäť ocitlo mimo dôležitých európskych rokovaní. Bývalá ministerka Veronika Remišová ostro kritizovala súčasnú…
Niekdajší veľvyslanec Českej republiky v USA Michael Žantovský je presvedčený, že roztržka medzi americkým prezidentom…