Podľa ministra práce Erika Tomáša (Hlas-SD) sa situácia v parlamente zmenila a je potrebné, aby sa tomu prispôsobila aj vláda. Uviedol to v diskusnej relácii Sobotné dialógy. Odmieta však, že by išlo o rekonštrukciu vlády v tradičnom zmysle.
„Nehovoril by som o rekonštrukcii vlády, lebo to je taký zaužívaný pojem, ale vtedy by naozaj muselo dôjsť k úprave alebo k výmenám na viacerých miestach vo vláde. Tu by som hovoril o dvoch pozíciách, o ktorých sa diskutuje,“ vysvetlil Tomáš.
Podľa neho je dôležité, aby sa rozhodnutia prijali rýchlo, ideálne už vo februári. Dodal, že post ministra práce, sociálnych vecí a rodiny nie je predmetom tejto debaty.
Opozičný poslanec Ján Horecký (KDH) však vládu ostro kritizoval. Tvrdí, že sa sústreďuje predovšetkým na riešenie personálnych otázok vo vlastných radoch, namiesto toho, aby sa venovala skutočným problémom občanov.
„Začalo sa to Trestným zákonom. Pokračovalo to neschopnosťou za celý rok sa dohodnúť na pozícii predsedu NR SR, bezprecedentným odvolaním podpredsedu z opozičnej strany. Nedokázali sa dohodnúť na nomináciách napríklad do rady STVR,“ kritizoval Horecký.
Minister Tomáš na to reagoval s tým, že Hlas-SD odmieta predčasné voľby a že zákony v parlamente prechádzajú. Ubezpečil, že predseda strany Matúš Šutaj Eštok má pevné postavenie a plnú podporu v rámci strany.
Ďalšou dôležitou témou diskusie boli piatkové protesty a otázka zahraničnopolitického smerovania Slovenska. Minister Tomáš zdôraznil, že vláda nechystá žiadne kroky smerujúce k odchodu Slovenska z Európskej únie.
„Téma protestov o vystúpení Slovenska z Európskej únie neexistuje,“ vyhlásil Tomáš. Podľa neho opozícia zbytočne vyvoláva paniku. Pochválil však KDH, ktoré sa ako jediné z opozície zúčastnilo na okrúhlom stole organizovanom prezidentom Petrom Pellegrinim.
Horecký naopak upozornil, že Slovensko sa stáva okrajovým hráčom v EÚ. Tvrdí, že vláda nemá jasnú stratégiu, a preto krajina nie je pri dôležitých rozhodnutiach v rámci Únie.
V závere diskusie sa riešili aj ekonomické otázky. Minister práce poukázal na úspech projektu Práca namiesto dávok, vďaka ktorému Sociálna poisťovňa ušetrila 22 miliónov eur. Pripomenul, že od januára majú posudkoví lekári nové právomoci, čo podľa neho viedlo k poklesu počtu práceneschopných osôb.
„Po oznámení tejto iniciatívy a po tom, čo začala táto právomoc platiť od 1. januára, odrazu enormne klesol na Slovensku počet PN, teda sa zjavne zneužívali,“ vyhlásil Tomáš.
Poslanec Horecký však oponoval. Pripomenul, že Sociálna poisťovňa má schodok takmer tri miliardy eur, čo podľa neho naznačuje hlbší problém v systéme.
Vládna koalícia tak podľa opozície nedokáže efektívne riešiť ekonomické výzvy. Ako sa situácia vyvinie ďalej? Bude vláda schopná reagovať na kritiku a zabezpečiť stabilitu krajiny?
Page: 1 2
Nájomné byty sa stali jednou z hlavných tém politickej diskusie. Premiér Robert Fico na tlačovej…
Slovenské médiá opäť priniesli senzačnú správu – podľa neznámeho muža si má Robert Fico v…
Igor Matovič opäť rozbúril politickú scénu. Tentokrát sa vybral priamo do Chorvátska, kde sa snaží…
Parlamentné voľby môžu výrazne zmeniť politickú scénu na Slovensku. Nový prieskum Centra sociálnych výskumov, ktoré…
Cesta slovenského europoslanca a podpredsedu strany Smer-SD Ľuboša Blahu do Moskvy vyvolala ostrú kritiku. Stretol…
Miroslav Žiak, politik a člen strany Sloboda a Solidarita, prežil poriadne nepríjemný incident, ktorý ho…