Ľuboš Blaha, Igor Matovič
Napätie na slovenskej politickej scéne neustále rastie. Posledné incidenty v Národnej rade SR otvorili otázky o politickej kultúre a správaní poslancov. Europoslanec Ľuboš Blaha opäť vyvolal rozruch svojimi vyjadreniami, v ktorých nešetril kritikou na adresu Igora Matoviča a hnutia OĽaNO.
Situácia sa vyhrotila počas rokovania parlamentu, kde Matovič čelil vážnym obvineniam z porušovania pravidiel. Zároveň strana Hlas upozornila na ďalší incident, ktorý sa odohral mimo rokovacej sály. Tieto udalosti znovu otvárajú diskusiu o hraniciach slušnosti v politike. Aké sú návrhy na riešenie tejto situácie?
Ľuboš Blaha, europoslanec a podpredseda Smeru, opakovane kritizoval dianie v parlamente. Vyhlásil, že hnutie OĽaNO je „extrémistické hnutie, ktoré treba rozpustiť“. Reagoval tak na sériu incidentov, ktoré označil za neospravedlniteľné. „Pretiekla posledná kvapka,” uviedol Blaha. Zároveň požaduje prísne sankcie pre poslancov Igora Matoviča a Jozefa Pročka, vrátane odobratia ročného platu či trestného stíhania.
Strana Hlas informovala o konflikte medzi Jozefom Pročkom a poslankyňou Paulou Puškárovou, ktorý sa odohral v garážach parlamentu. Hlas označil toto správanie za neakceptovateľné. „Apelujeme na všetkých politikov, aby dodržiavali zásady slušnosti, úcty a profesionality,” píše sa vo vyhlásení strany.
Rokovanie parlamentu sa vyostrilo po tom, ako podpredseda NR SR Tibor Gašpar vykázal Igora Matoviča zo sály. Gašpar Matoviča obvinil z opakovaného porušovania pravidiel počas rozpravy. „Musíme sa jednoznačne postaviť proti vulgarizmu v politike,” povedal Gašpar.
Okrem kritiky OĽaNO sa Blaha ostro vyjadril aj v Európskom parlamente. Obvinil europoslancov z pokrytectva v otázke ľudských práv v Číne. „Európski politici dve hodiny kritizovali Čínu, hoci väčšina z nich v Číne nikdy nebola,” tvrdí Blaha. Osobitnú pozornosť venoval nemeckému europoslancovi Enginovi Eroglovi, ktorého označil za „vypapkaného Nemčúra”.
Podľa Blahu je kritika Číny založená na propagande a dvojitých štandardoch. Tieto vyjadrenia vyvolali v Bruseli ostrú reakciu. Kritici Blahu obvinili z nedôstojného správania, ktoré nie je hodné europoslanca.
Téma Číny a ľudských práv zostáva predmetom diskusie, pričom názory europoslancov sú často rozdelené. Blahove kontroverzné vyjadrenia však opäť rozvírili politické vody nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.
Prečítajte si tiež: Dohoda Kim Čong Una a Putina je platná. Chcú zmeniť svetový poriadok. Viete si predstaviť život v Severnej Kórei?
Americký prezident Donald Trump opäť vzbudil pozornosť svojimi vyjadreniami k globálnej bezpečnosti. Namiesto klimatickej zmeny,...
Slovenská politická scéna sa opäť otriasa v základoch. Najnovšie sa rieši údajná nehnuteľnosť, ktorú má...
foto: facebook.com Minister obrany Robert Kaliňák sa po priznaní kúpy vily na chorvátskom Pagu dostal...
foto: instagram.com Minister investícií Samuel Migaľ (nezávislý) sa chce aj naďalej aktívne zapájať do politického...
foto: instagram.com Napätie medzi Ukrajinou a Ruskom stále neutícha. Vojna na Ukrajine trvá už vyše...
Opozícia opäť žiada zodpovednosť od členov vlády. Tentoraz sa terčom kritiky stal minister obrany Robert…