foto: facebook.com

Gašpar nevylúčil možnosť vystúpenia Slovenska z EÚ. Na jeho vyjadrenia reagujú prezident aj opozícia

Prezident Peter Pellegrini jeho slová okamžite odmietol a zverejnil na sociálnych sieťach časť Memoranda o zahraničnej politike. „Budeme spoločne podporovať nespochybniteľné členstvo Slovenska v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii,“ píše sa v dokumente, ktorý podpísali Pellegrini, premiér Robert Fico a predseda parlamentu Peter Žiga.

Aj strana Hlas-SD, vedená Pellegrinim, odmietla akúkoľvek diskusiu o odchode Slovenska z Európskej únie. „Naše záujmy musia byť na prvom mieste, ale to neznamená spochybňovať naše členstvo v týchto kľúčových organizáciách,“ uviedla hovorkyňa strany Michaela Eliášová.

Kritika opozície a odborníkov na zahraničnú politiku

Vyjadrenia Tibora Gašpara vyvolali vlnu nesúhlasu naprieč politickým spektrom a medzi odborníkmi. Bývalí ministri zahraničných vecí a diplomati varovali pred oslabením medzinárodného postavenia Slovenska. „Vláda hazarduje s našimi vzťahmi so spojencami, oslabuje pozíciu Slovenska v EÚ a NATO a poškodzuje národné záujmy,“ uviedli vo vyhlásení špičky slovenskej diplomacie, vrátane Mikuláša Dzurindu a Pavla Demeša.

foto: facebook.com

Opozícia reagovala rovnako ostro. Hnutie Slovensko upozornilo, že takéto vyjadrenia pripravujú pôdu na možný odklon od západných štruktúr. „Gašpar buď nerozumie vážnosti svojich slov, alebo plní stranícke príkazy,“ uviedol podpredseda Gábor Grendel. Kresťanskodemokratické hnutie označilo jeho slová za nezodpovedné a zdôraznilo, že členstvo v EÚ a NATO je zárukou bezpečnosti a stability Slovenska.

Juraj Šeliga z Demokratov sa vo svojej kritike nešetril. „Ak sa Tibor Gašpar rozhodol nasledovať Moskvu, nech sa tam rovno presťahuje. Slovensko patrí do Európy, nie do minulého storočia,“ uviedol na sociálnych sieťach.

Gašparove výroky znovu otvorili otázku, ktorú mnohí považovali za uzavretú. Slovensko však podľa prezidenta, diplomatov aj opozície musí zostať pevnou súčasťou Európskej únie. Členstvo v EÚ a NATO je vnímané ako pilier bezpečnosti, stability a prosperity krajiny.

Viac od autora