Problémy Slovenska podľa opozície
Šimečka v prejave otvorene hovoril o problémoch, ktorým Slovensko čelí, a ostro kritizoval vládu za jej zlyhania v mnohých oblastiach. Poukázal na to, že takmer milión Slovákov je ohrozených chudobou, krajina má jednu z najnižších životných úrovní v Európskej únii a ceny potravín a energií sú v porovnaní s inými krajinami neúmerne vysoké. „So slovenskými príjmami a európskymi cenami máme štvrtú najnižšiu životnú úroveň spomedzi 27 krajín EÚ,“ upozornil.
Ďalej spomenul stagnáciu v oblasti infraštruktúry, keď minulý rok nebol dokončený ani kilometer diaľnic, a zlyhanie zdravotníctva, ktoré podľa neho prispieva k zbytočne vysokému počtu úmrtí. Nevynechal ani vzdelávanie a slabé výsledky slovenských žiakov v medzinárodných testovaniach. Šimečka pripomenul, že za posledných 15 rokov opustilo Slovensko približne 300-tisíc ľudí, ktorí odišli za lepšími pracovnými príležitosťami do zahraničia. „To, že dnes Slovensko patrí k najmenej úspešným krajinám v Európe, je dôsledkom 14 rokov vlád Roberta Fica,“ skonštatoval.
Ministerstvá pod paľbou kritiky
Vládu Roberta Fica Šimečka obvinil aj z politických nominácií a personálnych zmien, ktoré poškodzujú záujmy krajiny. Venoval sa najmä ministrovi zahraničných vecí Jurajovi Blanárovi, ktorý podľa neho nahradil skúsených diplomatov ľuďmi bez potrebných kvalifikácií, pričom viacerí z nich absolvovali školy v Rusku. Blanár podľa Šimečku ignoruje potreby verejnosti a mlčí o dôležitých otázkach medzinárodnej politiky, ako je situácia na Blízkom východe alebo západnom Balkáne.
Pod paľbou kritiky sa ocitol aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok z Hlasu. Šimečka ho označil za „jedného z najmenej schopných ministrov v histórii Slovenska“ a vyčítal mu viacero prešľapov, vrátane cesty na preteky Formuly 1 či údajného „šikanovania detí“ počas karnevalov. Ďalej poukázal na kybernetický útok na kataster, za ktorý nesie podľa opozície zodpovednosť.
Šimečka upozornil aj na „likvidáciu RTVS“, rozvrat v oblasti kultúry, ochrany životného prostredia a ďalšie problémy spojené s vládnou politikou. V tejto súvislosti spomenul „amnestovanie zločincov“, znižovanie premlčacích lehôt a zrušenie špeciálnej prokuratúry.
Obavy z možného vystúpenia Slovenska z EÚ
Jednou z najzásadnejších tém, ktoré Šimečka otvoril, bola otázka členstva Slovenska v Európskej únii. Kritizoval vyjadrenia Tibora Gašpara, ktorý pripustil možnosť, že Slovensko by mohlo opustiť EÚ a NATO. „Dvere von z Európskej únie nechávate otvorené. Možno je to len strategická hra, alebo ste verejne prezradili to, čo si vravíte v Smere interne,“ poznamenal Šimečka. Podľa neho by odchod z EÚ spôsobil výrazné zhoršenie ekonomickej situácie krajiny, návrat k slovenskej korune a zavedenie hraničných kontrol zo strany susedných štátov.

„To, že najväčšia vládna strana pripúšťa odchod Slovenska z EÚ ako politický cieľ, je existenčnou hrozbou pre budúcnosť našej krajiny,“ vyhlásil Šimečka.
Výzva premiérovi
Na záver svojho prejavu Michal Šimečka vyzval Roberta Fica, aby odstúpil a odišiel do dôchodku. „Je čas odísť, pán premiér. Dôchodok máte zabezpečený a my sme pripravení napraviť škody, ktoré ste spôsobili,“ odkázal mu. Vládu obvinil zo zlyhania na všetkých frontoch a situáciu označil za „generačnú obžalobu“.
Pripomenul Ficovi, že je platený z daní občanov už takmer celý život. „Mal som osem rokov, keď ste sa stali poslancom, tento rok budem mať 41,“ dodal s dôrazom na dĺžku Ficovej politickej kariéry.
Záver schôdze
Rokovanie parlamentu bude pokračovať až do úplného prerokovania návrhu na vyslovenie nedôvery, a to v prípade potreby aj po 20. hodine. Poslanci obmedzili čas vystúpení rečníkov v rozprave na 12 hodín. Premiér Fico, ktorý sa schôdze osobne zúčastnil, viackrát prerušil Šimečkov prejav, zatiaľ čo predsedajúci Tibor Gašpar obvinil Šimečku zo šírenia nenávisti. Napriek tomu líder Progresívneho Slovenska trvá na tom, že vláda poškodzuje krajinu a neplní svoje sľuby.
„Slovensko nepotrebuje viac Vietnamu, Moskvy či Ankary, ale riešenia pre rozpadnuté cesty, nedostatok lekárov a zlú životnú úroveň doma,“ uzavrel Šimečka svoj prejav.
Hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde sa očakáva ešte v priebehu utorka.