„Takýto akt by mal byť potrestaný verejne“
Fico jasne naznačil, čo by robil, keby sa ocitol v podobnej situácii ako prezident Pellegrini. „Keby mi môj minister školstva zorganizoval takýto event a ocenený študent by mi nepodal ruku, ocenenie by som mu okamžite zobral. A to verejne, pred všetkými médiami. Potom by som sa ministrovi školstva poďakoval za spoluprácu,“ vyhlásil.
Podľa premiéra sú najbližšie voľby o tom, kto ochráni štát pred tými, ktorí ho znevažujú. „Sorosovské médiá rozkladajú štát. Ktokoľvek, bez ohľadu na to, čo dosiahol, je automaticky dobrý, ak si dovolí uraziť štát a jeho predstaviteľov. Toto nemôže pokračovať,“ dodal.
Prezident Pellegrini: „Rešpektujem gesto, no mrzí ma to“
Na druhú stranu prezident Peter Pellegrini zaujal zmierlivý postoj. Vyjadril ľútosť nad tým, že individuálny akt študenta zatienil podujatie, ktoré malo oslavovať úspechy slovenských žiakov a pedagógov. „Je mi ľúto, že namiesto oslavy talentu našich študentov sa teraz rieši toto gesto. Napriek tomu ho rešpektujem, aj keď to považujem za zbytočné narušenie slávnostnej atmosféry,“ uviedol Pellegrini.
Ministrovi školstva Tomášovi Druckerovi tiež situácia nebola ľahostajná. Podľa jeho slov ho udalosť „ľudsky mrzí“, no nevidí dôvod zasahovať do rozhodnutí mladého študenta, keďže išlo o jeho osobné rozhodnutie.
Spoločenská diskusia pokračuje
Gesto mladého Simona Omaníka rozprúdilo širokú diskusiu o otázkach slobody prejavu, rešpektu a hraníc medzi nimi. Jedna strana ho považuje za odvážny čin, ktorý ukazuje na nechuť mladých ľudí k politike, druhá strana za provokáciu a znevažovanie štátu. Ktorá z týchto strán získa v tejto diskusii navrch, môže byť otázkou najbližších dní a týždňov.
Fico ostro kritizoval študenta, ktorý odmietol podať ruku prezidentovi
Premiér Robert Fico nešetril slovami na adresu Simona Omaníka, študenta, ktorý počas slávnostného odovzdávania ocenení odmietol podať ruku prezidentovi Petrovi Pellegrinimu. Fico vo svojom vyjadrení označil študenta za „nevycválaného pubertiaka“ a jeho gesto za prejav neúcty, ktorý by mal mať dôsledky.
„Keby som bol na mieste prezidenta, ocenenie by som mu okamžite zobral a poslal ho tam, kam patrí,“ vyjadril sa Fico vo svojom statuse na sociálnej sieti. Podľa neho nie je na takomto správaní nič, čo by si zaslúžilo rešpekt alebo pochvalu. Kritiku adresoval aj médiám, ktoré podľa neho podobné správanie podporujú. „Protislovenské médiá tlieskajú študentíkovi ostošesť. Tvária sa, že takýto vzdor je hodný obdivu,“ napísal premiér.
„Prezident urobil chybu“
Fico zároveň vyčítal prezidentovi Pellegrinimu, že gesto študenta rešpektoval. „Prezident povedal, že rešpektuje jeho rozhodnutie, ale podľa mňa tu nie je čo rešpektovať,“ zdôraznil premiér. Poukázal na to, že hlava štátu je jedným z troch najvyšších ústavných činiteľov, ktorého si občania zvolili v priamych voľbách, a tak by mal mať voči nemu každý občan patričnú úctu.
V statuse Fico spomenul aj svoju skúsenosť z minulosti, keď bol ako predseda vlády kritizovaný za odmietnutie názoru jedného študenta. „Pamätám si, ako ma protislovenské médiá kritizovali, keď som sa zastal dekana Právnickej fakulty UK. Dnes sa tie isté médiá tešia z toho, že prezidentovi nepodali ruku,“ napísal.
„Nedostatok výchovy a rešpektu“
Fico si neodpustil ani ostré slová na adresu samotného študenta. Podľa neho je za takýmto správaním nielen nerozvážnosť, ale aj nedostatočná výchova. „Ak by som doma povedal, že ma učiteľ potiahol za vlasy, mama by mi dala dve facky, lebo učiteľ mal vždy pravdu,“ uviedol ako príklad, ktorý mal poukázať na dnešný rozdiel v prístupe k autoritám.
Premiér zdôraznil, že ak by sa podobná situácia stala na podujatí, ktoré by organizoval jeho minister školstva, mal by jasnú reakciu. „Keby mi niekto nepodal ruku, zobral by som mu ocenenie a pred všetkými médiami by som ho poslal tam, kam patrí. A na záver by som ministrovi poďakoval za spoluprácu,“ vyhlásil Fico.
Pellegrini: „Rešpektujem to, ale mrzí ma to“
Prezident Peter Pellegrini zareagoval na situáciu zmierlivo. Podľa jeho slov šlo o individuálny akt mladého človeka, ktorý rešpektuje, aj keď ho mrzí, že zatienil význam podujatia. „Chceli sme oslavovať úspechy našich najlepších žiakov a pedagógov, no namiesto toho teraz riešime niečo úplne iné,“ povedal prezident.
Aj minister školstva Tomáš Drucker priznal, že ho situácia zasiahla. „Ľudsky ma to mrzí. Toto podujatie malo byť o radosti a uznaní, nie o podobných gestách,“ povedal Drucker. Dodal však, že rozhodnutie študenta bolo osobným vyjadrením, do ktorého nechce zasahovať.