PS a Smer dominujú, ale jasného víťaza niet
Podľa výsledkov, ktoré priniesol prieskum Focusu, by voľby vyhralo Progresívne Slovensko s podporou 22,1 % voličov. Smer by však zaostal len o 0,4 percentuálneho bodu, čo znamená, že rozdiel medzi nimi je minimálny. Na treťom mieste by skončil Hlas, ktorý by získal 11,8 % hlasov.
Do parlamentu by sa dostali aj ďalšie štyri strany. Republika a KDH by mali zhodne 7,8 %, SaS by získala 6,2 % a hnutie Slovensko by prekročilo hranicu so ziskom 5,6 % hlasov. Naopak, Maďarská aliancia (4,6 %), Demokrati (4,6 %) a SNS (3,7 %) by ostali pred bránami parlamentu.
Pri porovnaní s decembrovými údajmi zaznamenal Hlas najväčší pokles – stratil dva percentuálne body. Rovnako klesla aj podpora Maďarskej aliancie, ktorá sa tak dostala pod hranicu zvoliteľnosti. Naopak, Smer a KDH si polepšili o 0,9 percentuálneho bodu a PS narástlo o 0,6 percenta.

Kto by mohol zostaviť vládu?
Ak by sa výsledky prieskumu Focusu premietli do parlamentných kresiel, PS aj Smer by získali po 40 mandátov. Hlas by obsadil 21 miest, KDH a Republika po 14, SaS by získala 11 poslancov a hnutie Slovensko by malo 10 kresiel.
Súčasná vládna koalícia by tak nemala dostatok hlasov na zostavenie vlády. Aj keby sa spojili Smer, Hlas a Republika, dosiahli by len 75 mandátov, čo by nestačilo na parlamentnú väčšinu. Rovnako by na tom bola aj opozícia – PS, KDH, SaS a hnutie Slovensko by spolu získali tiež iba 75 mandátov.
Riešením by bola dohoda medzi opozíciou a jednou zo strán súčasnej koalície. Alternatívou by mohlo byť spojenectvo Smeru a Hlasu s jednou z opozičných strán. V opačnom prípade by sa Slovensko opäť ocitlo v situácii, kde by nebolo jasné, kto dokáže zostaviť stabilnú vládu.
Čo by znamenala takáto patová situácia pre budúcnosť slovenskej politiky?