Premiér zdôraznil, že ak nebude dosiahnutá dohoda o zrušení relácií, plánuje pokračovať v organizovaní vlastných nedeľných tlačových konferencií.
Politici reagujú na zákaz nedeľných politických diskusií
Ficov návrh okamžite vyvolal silné reakcie v radoch politikov. Strana SaS ho jednoznačne odmietla.
„Fico sa nechal počuť, že on nechce nedeľné politické diskusie. Vraj máme ako šéfovia politických strán podpísať dohodu a nediskutovať. Prepáčte, ale toto musím rovno vysmiať. Fico tu nebude diktovať, kto kedy môže diskutovať a svoje trápne návrhy si môže nechať,“ reagoval šéf SaS Branislav Gröhling.
KDH sa postavilo na stranu premiéra.
„Kresťanskí demokrati dlhodobo hovoria o nedeli ako o dni oddychu a pokoja. Myslíme si, že počas pracovného týždňa je v médiách dostatok priestoru na vyjadrenia politikov tak z koalície, ako aj opozície. KDH je preto pripravené podporiť návrh o nedeli bez politických diskusií,“ uviedlo hnutie.
Ostatní politici ponúkli rôzne postoje:
Matúš Šutaj Eštok z Hlasu-SD podporil myšlienku pokojnej nedele: „Ja by som mohol dostavať lego, ktoré mám rozostavané so svojím synom.“
Igor Matovič z hnutia Slovensko reagoval ironicky: „V každej debate má nejakého svojho poskoka, ktorý ho tam môže obhajovať.“
Andrej Danko zo SNS bol prekvapený postojom premiéra: „Robiť v nedeľu tlačovky a povedať, že nechcem politiku, tak sa to trošku bije.“
Michal Šimečka z Progresívneho Slovenska poznamenal: „To naozaj nie je jeho záležitosť, to rozhodujú televízie, médiá.“
Erik Tomáš z Hlasu-SD upozornil, že víkendové diskusie sú dlhodobo zaužívané a mali by ostať zachované.
Marián Viskupič zo SaS dodal: „Občania majú na výber, chcú pozerať v nedeľu? Budú pozerať, keď nechcú pozerať, pôjdu do prírody.“
Nedeľné politické diskusie ako súčasť demokracie
Nedeľné politické diskusie sú na Slovensku dlhoročnou tradíciou a predstavujú dôležitý nástroj verejnej kontroly politikov. Občania ich sledujú ako zdroj informácií, kde sa stretávajú názory z rôznych politických táborov.
Návrh premiéra Roberta Fica na ich zrušenie vyvoláva otázky o tom, kam smeruje slovenská politická kultúra. Niektorí v tom vidia pokus o kontrolu verejného priestoru, iní zas úprimnú snahu o ochranu pokoja v spoločnosti.
Médiá zdôraznili, že ako súkromné spoločnosti si zachovajú rozhodovaciu právomoc o obsahu svojho vysielania. Budúcnosť nedeľných politických diskusií je teda zatiaľ nejasná. O tom, či sa v nedeľu bude naďalej diskutovať o politike, rozhodne spoločenská debata, verejný tlak – a napokon samotní diváci.