Podľa Chmelára sú rekordné svetové výdavky na zbrojenie, ktoré dosiahli 2,24 bilióna dolárov ročne, jedným z kľúčových dôvodov, prečo chýbajú financie na zelenú transformáciu. „Viac ako polovicu týchto nákladov tvoria výdavky členských štátov NATO. Pritom NATO už teraz minie 16-krát viac ako Rusko a 13-krát viac ako Čína,“ upozornil.
Chmelár ďalej zdôraznil, že vojenský sektor je jedným z najväčších producentov skleníkových plynov na svete. „V roku 2022 ozbrojené sily globálne vyprodukovali 5,5 percenta emisií skleníkových plynov. Ak by boli svetové armády štátom, patrili by medzi najväčších znečisťovateľov, hneď za Čínu, USA a Indiu.“
Kritizoval tiež tlak na zvyšovanie vojenských výdavkov na 2 percentá HDP, pričom tento cieľ označil za bezmetodologický a zbytočný. „Zvyšovanie týchto výdavkov priamo ohrozuje ekologickú rovnováhu a prispieva k narastajúcej kríze klímy,“ varoval Chmelár.
Na záver apeloval na potrebu vytvorenia nových medzinárodných bezpečnostných štruktúr založených na diplomacii a medzinárodnom práve. Podľa neho je nevyhnutné zastaviť zvyšovanie výdavkov na zbrojenie, ak má byť zabezpečená udržateľná budúcnosť.