Tibor Gašpar: Argumenty Ruska a vojna na Ukrajine
Podpredseda parlamentu Tibor Gašpar po návrate z Moskvy opísal svoje dojmy z návštevy, ktorá vzbudila kontroverziu. „Je dôležité počúvať pohľady oboch strán,“ vyhlásil Gašpar. Počas rokovaní v Moskve zdôraznil, že Slovensko je členskou krajinou Európskej únie, no podľa neho je potrebné viesť politiku otvorenú voči všetkým stranám sveta.
Diskusie sa sústredili na dve hlavné témy: vojnový konflikt na Ukrajine a dodávky plynu. Gašpar poukázal na to, že Rusko je ochotné dodávať plyn alternatívnymi trasami za nezmenených podmienok. Vyjadril však obavy, že kroky ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktoré smerujú k zastaveniu tranzitu ropy, môžu mať negatívny dopad na ceny plynu v Európskej únii.
Gašpar otvoril aj tému vojny na Ukrajine, ktorá podľa jeho slov trvá už takmer tri roky. „V Moskve tvrdili, že západné krajiny a NATO ignorovali Minské dohody, čo spôsobilo, že sa Rusko cítilo ohrozené agresívnym rozširovaním Aliancie. Kritizovali aj postoj ukrajinskej vládnej elity voči ruskej menšine – hovorili o zákaze používania ruského jazyka a o genocíde,“ vysvetlil Gašpar.

Cesta slovenskej delegácie do Moskvy neprebehla bez komplikácií. „Dúfajme, že šlo len o malé nedorozumenie,“ poznamenal Gašpar po tom, ako Poľsko opakovane zamietlo povolenie na prelet.
Tento incident však nebol jediným bodom záujmu. Vyjadrenia Tibora Gašpara, ktoré podporovali ruskú interpretáciu udalostí na Ukrajine, rozdelili slovenskú verejnosť. Niektorí v nich videli pokus o pochopenie druhej strany, iní ich označili za neprimerané a nekritické voči Moskve.
Delegácia, ktorú tvorili štyria poslanci zo Smeru-SD a dvaja zástupcovia SNS, obhajovala svoju návštevu tým, že dialóg s Ruskom je nevyhnutný pre hľadanie riešení. „Našou snahou je viesť politiku na všetky štyri svetové strany,“ uviedol Gašpar.