Novelu zákona o slobodnom prístupe k informáciám poslanci schválili napriek výhradám prezidenta Petra Pellegriniho, čo vyvolalo kritiku zo strany Amnesty International Slovensko.
Organizácia upozornila, že táto legislatívna zmena môže zásadne ohroziť právo verejnosti na prístup k informáciám, čo je základným pilierom demokracie. Prezident poukazoval na nejasnosti v ustanoveniach, ktoré podľa neho môžu zasiahnuť do ústavou garantovaných práv, no jeho pripomienky neboli akceptované.
Najväčším problémom je podľa Amnesty nejasná definícia termínu „mimoriadne rozsiahle vyhľadávanie informácií“. Riaditeľ Amnesty International Slovensko Rado Sloboda varoval, že tento termín môže byť využitý na svojvoľné rozhodovanie úradov. „Takéto nejasné formulácie môžu obmedziť prístup k informáciám potrebným na odhaľovanie korupcie, zneužívania moci či porušovania ľudských práv,“ zdôraznil. Sloboda dodal, že táto novela môže zásadne oslabiť verejnú kontrolu, čo by malo negatívny dopad na občiansku spoločnosť, novinárov a aktivistov.
Ďalším sporným bodom sú poplatky za vyhľadávanie informácií a predĺženie lehôt na vybavovanie žiadostí. Amnesty upozorňuje, že tieto opatrenia môžu verejnosti sťažiť získavanie dôležitých informácií. Podľa Slobodu ide o porušenie nielen Ústavy SR, ale aj medzinárodných záväzkov Slovenska, napríklad Medzinárodného dohovoru o občianskych a politických právach či Európskeho dohovoru o ľudských právach. „Táto novela je vážnym útokom na ľudské práva. Musí byť zrušená,“ uzavrel.
Prezident Pellegrini vyjadril obavy, že nový inštitút umožňuje subjektívne posudzovanie žiadostí o informácie. Tvrdí, že bez jasných pravidiel sa vytvorí priestor na rozdielne prístupy zo strany úradov, čo môže vyvolať nespravodlivé zaobchádzanie s občanmi. Zároveň varoval pred právnou neistotou, ktorá môže viesť k nárastu súdnych sporov.

Okrem toho upozornil, že administratívna záťaž spôsobená potrebou vyčísľovania úhrad a následnými spormi o ich výšku môže zaťažiť nielen úrady, ale aj samotných žiadateľov. Takýto stav by podľa prezidenta mohol paradoxne zhoršiť efektívnosť systému namiesto toho, aby ho zlepšil. Poslanci však 10. decembra prelomením prezidentovho veta schválili zákon v pôvodnom znení.