Foto: facebook.com

Generála Ohl: Rusko môže do roku 2029 čeliť NATO. Aké sú Putinove skutočné plány?

Konflikt na Ukrajine ako prvý krok

Ruský prezident Vladimir Putin už niekoľkokrát označil rozpad Sovietskeho zväzu za „najväčšiu geopolitickú tragédiu“. Tento názor zdieľajú aj jeho najbližší spolupracovníci. „Zdá sa, že jeho cieľom je návrat k princípom geopolitiky 19. storočia,“ povedal generál Wolfgang Ohl v rozhovore pre nemeckú televíziu N-tv.

Podľa Ohla konflikt na Ukrajine slúži ako prvý krok k obnoveniu niekdajšieho vplyvu Sovietskeho zväzu. Generál varoval, že tieto ambície presahujú hranice Ukrajiny a mohli by ohroziť aj ďalšie krajiny, najmä tie východnej Európy. „Ide o prvý krok v snahách obnoviť niekdajšiu veľmocenskú pozíciu Sovietskeho zväzu. Je dôležité si to uvedomiť,“ zdôraznil.

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev zase vyzdvihol význam pobaltských štátov, ktoré Moskva stále považuje za strategicky dôležité. Generál Ohl pripomína, že tieto krajiny sú zraniteľné predovšetkým kvôli Suvalskému koridoru – úzkemu pásu zeme medzi Poľskom a Litvou. „Tento koridor, dlhý len 65 kilometrov, je jediným pevninským spojením pobaltských krajín so zvyškom NATO. Jeho strata by mohla mať katastrofálne následky,“ upozornil.

NATO a riziko eskalácie

Generál Ohl zdôrazňuje, že Rusko, napriek stratám na Ukrajine, dokáže rýchlo obnoviť svoju vojenskú techniku. „Rusko má kapacitu na výrobu aj opravu techniky v rozsahu, ktorý prevyšuje denné straty na Ukrajine,“ vysvetlil.

Podľa odhadov by Rusko mohlo byť do roku 2029 pripravené na priamu vojenskú konfrontáciu so Severoatlantickou alianciou. „Nie je otázkou, či k tomu dôjde, ale kedy a akým spôsobom – či sa použijú hybridné metódy, alebo bude zvolená priama ofenzíva,“ dodal.

Zástupcovia NATO, ako James Appathurai, zdôrazňujú nutnosť pripraviť sa na nové hrozby. „Musíme byť schopní jasne definovať, aké nepriateľské aktivity si vyžiadajú našu vojenskú reakciu. Nemôžeme si dovoliť byť prekvapení,“ varoval Appathurai v rozhovore pre Sky News.

Viac od autora