Foto: facebook.com

Korčok o hymne: Súčasná vláda si sprivatizovala vlastenectvo, štátne symboly a má plné ústa slovenskosti

„Kam sme sa to dostali, keď sa už hodnotí ako prejav nevkusu aj to, že ideš ako občan na koncert do filharmónie?“ pýta sa Korčok. Zdôraznil, že na koncerty v Redute chodí pravidelne, pretože má rád majestátnosť tejto budovy a oceňuje úžasné výkony Slovenskej filharmónie. Tento rok sa osobitne tešil na vystúpenie Jany Kurucovej, významnej slovenskej mezzosopranistky pôsobiacej v zahraničí.

Nové aranžmán hymny: Zbytočný projekt?

Korčok otvorene vyjadril svoj názor na nový aranžmán hymny. „O novom aranžmáne hymny si myslím, že sme ho vôbec nepotrebovali. Doterajšia verzia je, a podľa mňa naďalej zostane, silne emočne ukotvená v našich mysliach,“ uviedol. Kritizoval aj zámer autorov, ktorí podľa neho použili hymnu ako prostriedok na ďalšie rozdelenie spoločnosti. „Autorovi aj zadávateľom sa toto podarilo a dali novej podobe hymny bozk smrti hneď pri jej vzniku. Gratulujeme!“ dodal ironicky.

Volanie po jednote a úcte k štátu

Korčok sa však zamýšľa aj nad širším spoločenským rozmerom tohto podujatia. Navrhuje, aby sa novoročný koncert stal spoločensko-politickou udalosťou, počas ktorej by si štátni predstavitelia a občania spoločne uctili vznik samostatnej Slovenskej republiky, bez ohľadu na aktuálnu politickú situáciu.

„Nemôžeme mať niečo také, že do čestných lóží zasadnú najvyšší predstavitelia štátu a národ ich uvidí, bez toho, aby po sebe ziapali? Jednoducho vzdať úctu krajine, ktorá nám pred 32 rokmi spadla do lona,“ pýta sa Korčok.

Slovensko patrí všetkým

Korčok upozornil, že súčasná vláda si podľa neho „sprivatizovala vlastenectvo, štátne symboly a má plné ústa slovenskosti“. Zdôraznil, že Slovensko patrí všetkým občanom, nielen tým, ktorí sú aktuálne pri moci. „Je veľmi dôležité nenechať sa natlačiť do polohy, že sa k Slovensku v deň jeho vzniku budú hlásiť len ‚oni‘,“ uzatvára.

Týmto apelom Ivan Korčok vyzýva k jednote a rešpektu voči našej krajine. Jeho slová sú pripomienkou, že štátne symboly a vlastenectvo by mali byť vecou všetkých občanov, bez ohľadu na politickú príslušnosť či osobné názory.

Viac od autora