Kompas pre konkurencieschopnosť má jasné ciele
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová dnes predstavila kompas konkurencieschopnosti, ktorý má pomôcť EÚ dobehnúť ekonomicky silnejšie USA a Čínu. „Európa má všetko, čo potrebuje, aby uspela v pretekoch na vrchol. Zároveň však musíme opraviť naše slabé stránky, aby sme znovu získali konkurencieschopnosť,“ uviedla Leyenová.
Hlavným cieľom je zníženie administratívnych a regulačných prekážok, ktoré brzdia podnikateľské prostredie v Európe. Plán tiež kladie dôraz na tri kľúčové oblasti:
- Inovácie – podpora startupov a technologického pokroku
- Dekarbonizácia – znižovanie cien energií a ekologické riešenia
- Bezpečnosť – posilnenie ekonomickej stability a ochrany dodávateľských reťazcov
Tento plán je inšpirovaný správou bývalého talianskeho premiéra Maria Draghiho, ktorý odporučil rýchlejšie rozhodovanie, investície a efektívnejšiu priemyselnú politiku.
Obchodné partnerstvá a ďalšie opatrenia
Európska únia plánuje posilniť svoju sieť obchodných dohôd, ktorá už teraz zahŕňa 76 krajín a tvorí takmer polovicu celkového obchodu EÚ. „Aby sme naďalej diverzifikovali a posilňovali naše dodávateľské reťazce, kompas odkazuje na nový rad čistých obchodných a investičných partnerstiev,“ uvádza sa v tlačovom vyhlásení Európskej komisie.
Okrem troch hlavných oblastí plán zahŕňa päť ďalších faktorov, ktoré majú posilniť konkurencieschopnosť:
- Zníženie administratívnej záťaže – cieľom je obmedziť byrokraciu pre firmy o 25 % a pre malé a stredné podniky o 35 %.
- Odstránenie prekážok na jednotnom trhu – uľahčenie cezhraničného podnikania.
- Financovanie konkurencieschopnosti – lepší prístup k investíciám a grantom.
- Podpora zručností a pracovných miest – zameranie na moderné vzdelávanie.
- Lepšia koordinácia politík EÚ a členských štátov – zjednodušenie spolupráce medzi krajinami.
Otázkou zostáva, či tieto opatrenia skutočne pomôžu Európe dobehnúť globálnu konkurenciu. Dokáže EÚ zrealizovať tento ambiciózny plán a upevniť svoje postavenie na svetovom trhu?