Migaľ však upozorňuje na podozrivé dianie okolo štvorice poslancov, ktorí mali výhrady voči vedeniu. „Začali sa diať čudné veci,“ povedal. Konkrétne spomenul zvýšený záujem bezpečnostných zložiek o rodiny poslancov Šalitorša a Ferenčáka, ako aj podivné otázky smerované na súkromie poslanca Malatinca. Tvrdí tiež, že aj on sám čelí tlaku.
„Ak minister vnútra Šutaj Eštok o týchto praktikách nevie, je neschopný. Ak o nich vie a podporuje ich, je to neprípustné,“ vyhlásil Migaľ. Dodal, že požadovali jasné záruky, že takéto praktiky skončia. „Nemôžeme tolerovať, aby niekto hovoril, že všetko bude v poriadku, len ak budeme hlasovať podľa pokynov. To je neprijateľný nátlak.“
Ponuky a vzťahy v pozadí
Migaľ tvrdí, že počas diskusií mali rebelujúci poslanci dostať ponuky na rôzne pozície. Hovorí o údajnej iniciatíve ministra školstva Tomáša Druckera, ktorý mal navrhnúť post ministra školstva, investícií či podpredsedu strany. Taktiež mal Drucker spomenúť neobsadený post podpredsedu parlamentu. Šutaj Eštok údajne navrhol Romanovi Malatincovi post štátneho tajomníka na ministerstve kultúry, no ten ponuku odmietol.
Migaľ však trvá na tom, že žiadne dohody neuzavreli. „Nemali sme záujem o žiadnu ponuku. Len sme si vysvetlili svoje postoje a plánovali ďalšie stretnutie. Namiesto toho sme boli vylúčení,“ vysvetlil.
Podľa jeho slov je Drucker spojencom Prezidentského paláca. „Prezident Peter Pellegrini, ktorý o sebe hovorí ako o nadstraníckom, bol na poslednom kongrese strany, kde nás kritizoval za zradu hodnôt Hlasu,“ tvrdí Migaľ a dodáva, že prezident cez Druckera stále ovplyvňuje dianie v strane. Fakt, že Drucker sa nezastal Šalitorša, vníma Migaľ ako zradu.
Pellegrini chce pád vlády?
Migaľ vyjadril obavy, že prezident Pellegrini by mohol využiť súčasnú situáciu na pád vlády a vytvorenie úradníckej vlády, ktorú by ovládal. „Zdá sa, že jediný, kto chce, aby vláda padla, je prezident,“ povedal. Takýto vývoj by podľa neho znamenal pokojné vládnutie pre ministrov Hlasu a možné zneužitie prezidentskej moci.
Podpora koalície, ale s podmienkami
Napriek napätej situácii Migaľ tvrdí, že ako štvorica poslancov naďalej podporujú vládnu koalíciu, no požadujú zmenu prístupu. „Musí dôjsť k reflexii a rekonštrukcii. V tejto chvíli nemôžeme krajine dopriať predčasné voľby, ktoré by mohli vrátiť na scénu ľudí ako Mazurek či Uhrík,“ zdôraznil.
Zároveň skritizoval spôsob, akým Šutaj Eštok vedie stranu. Podľa neho smeruje Hlas k tomu, aby sa po najbližších voľbách stal prirodzeným partnerom Smeru a Republiky. „Štyria držíme pevne spolu a nedáme sa zlomiť,“ dodal na záver.