Foto: facebook.com

Reakcia politológa na premiéra v USA: Prejav Robert Fica je na viacerých miestach schizofrenický

Radikalizácia liberálov a boj za konzervatívne hodnoty

V ďalšej časti príhovoru sa venoval rastúcej radikalizácii liberálnych a progresívnych hnutí. Ako príklad spomenul pokus o atentát na Trumpa, ako aj útok na vlastnú osobu.

Súčasne obhajoval svoju iniciatívu na ústavnú zmenu, ktorá by mala jasne definovať manželstvo ako zväzok muža a ženy a zakotviť, že existujú iba dve pohlavia. „Do ničoho sa nenecháme dotlačiť,“ vyhlásil a jeho slová vyvolali potlesk publika.

Dotkol sa aj témy nelegálnej migrácie a potreby ochrany slovenských hraníc. Kritizoval mimovládne organizácie a médiá, ktoré podľa neho „šíria nebezpečnú woke propagandu“ a útočia na vládu.

Na záver ocenil transatlantické partnerstvo a zdôraznil, že Slovensko chce predísť zavádzaniu obchodných taríf, ktoré by mohli poškodiť ekonomiku krajiny. „V mene Slovenska som pripravený pracovať na renesancii Európskej únie. Slovensko stojí pri Spojených štátoch tak, ako Spojené štáty stoja pri Slovensku,“ povedal na záver.

Svoj prejav ukončil výzvou na jednotu a hrdosť: „Buďme hrdí, buďme zomknutí a prehĺbme naše hodnoty,“ za čo si vyslúžil nadšený potlesk.

Opozícia ostro reaguje

Na Ficovo vystúpenie okamžite reagoval predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka, ktorý kritizoval premiéra za to, že sa namiesto riešenia problémov Slovenska venuje budovaniu vzťahov s Trumpom a konzervatívnymi politikmi.

„Ak by mal Fico do niečoho investovať energiu, mala by to byť silná a jednotná Európa, v ktorej by bolo Slovensko pevne zakotvené. Iba dobré vzťahy s kľúčovými krajinami EÚ môžu garantovať našu prosperitu a bezpečnosť,“ vyhlásil Šimečka.

Podľa neho Fico „stavil na zlých spojencov“, pričom Putina označil za hrozbu pre Slovensko a Trumpa za politika, ktorý nemá o strednú Európu záujem. „Trump pokojne obetuje Slovensko tak, ako dnes hádže cez palubu Ukrajinu,“ varoval líder PS.

Šimečka tiež vyčítal premiérovi, že nebuduje vzťahy s európskymi partnermi, ako sú Poľsko, Česko, Francúzsko či Nemecko, ale namiesto toho cestuje „od Putina k Trumpovi, so zástavkami vo Vietname.“

„Slovensko čelí rastúcim cenám a upadajúcim verejným službám, no Fico namiesto riešenia týchto problémov reční o dvoch pohlaviach v americkej konzervatívnej konferencii,“ uzavrel Šimečka.

Politológ Štefančík: Fico predklonený pred Trumpom?

Na Ficov prejav zareagoval aj politológ Radoslav Štefančík, ktorý ho označil za „schizofrenický“.

„Na jednej strane vyzýva, aby sme nedovolili návrat Hitlera, na druhej strane hovorí na pódiu, kde len pred pár hodinami nejaký americký politik hajloval,“ upozornil Štefančík. Pripomenul aj Ficovo stretnutie s Elonom Muskom, ktorého gesto zdvihnutej pravej ruky pripomínajúce nacistický pozdrav sa šírilo po sociálnych sieťach. „Otázne je, či mu to Fico pri osobnom stretnutí vytkol,“ dodal.

Podľa neho je rozporuplné aj to, že Fico odmieta zasahovanie do vnútorných záležitostí iných krajín, no zároveň „vyjadruje pochopenie pre ruskú agresiu na Ukrajine.“ Štefančík tiež odmietol názor, že rozširovanie NATO či diskusia o členstve Ukrajiny v EÚ bola provokáciou voči Rusku.

Ďalším paradoxom podľa neho je Ficov dôraz na ochranu suverenity Slovenska, zatiaľ čo „pre vojenský útok Ruska na Ukrajinu má pochopenie.“

Štefančík pripomenul, že Fico v USA označil Spojené štáty za strategického partnera Slovenska. „Mohlo by byť zaujímavé, keby účastníkom pripomenul, že jeho strana kedysi označila poslancov podporujúcich obrannú dohodu s USA za vlastizradcov a zverejnila ich mená na verejnom zozname,“ dodal.

Záver Ficovho vystúpenia prirovnal k scéne, keď „Andrej Danko klaňal pred Vladimírom Putinom. Teraz sa v predklone ocitol Robert Fico pred americkým prezidentom. Bude ho za to jeho vlastná strana považovať za vlastizradcu?“ uzavrel Štefančík.

Viac od autora