Robert Fico

Fico nemá byť prečo šťastný. Aj po schválení rozpočtu má Slovensko jeden z najhorších deficitov v Európe. Šetrenie ešte príde!

Parlament Slovenskej republiky schválil štátny rozpočet na rok 2024. Hlasovanie bolo rozhodujúce pre vládu, ktorá čelí viacerým výzvam. Opozičné strany a odborníci upozorňujú na riziká spojené s vysokým deficitom a verejným dlhom.

Na druhej strane, vláda obhajuje svoje rozhodnutie a tvrdí, že rozpočet je stabilným základom na ďalší rok. Výrazné výdavky však vyvolávajú otázky, či bude Slovensko schopné udržať dlhodobú finančnú stabilitu. Čo to znamená pre ekonomiku a život občanov?

Parlament schválil štátny rozpočet

Slovenský parlament v utorok odhlasoval štátny rozpočet na rok 2024. Koaličné strany Smer, Hlas a SNS spolu s tromi bývalými členmi SNS zabezpečili podporu 79 hlasmi, čo stačilo na jeho schválenie. „Som veľmi rád, že náš rozpočet bol vyhodnotený ako jeden z ôsmich najlepších v EÚ,“ uviedol minister financií Ladislav Kamenický. Opozícia hlasovala proti. Strany SaS, KDH a Progresívne Slovensko kritizovali zvýšenie daní a absenciu reforiem. „Rozpočet je jedným z najhorších v histórii Slovenska,“ tvrdí Marián Viskupič zo SaS.

Premiér Robert Fico obvinil médiá zo šírenia klamstiev a označil rozpočet za dôležitý krok k stabilite. Napriek tomu deficit vo výške 4,7 % HDP vzbudzuje obavy. Verejný dlh by mal do roku 2027 stúpnuť na 64 % HDP, čo zvyšuje tlak na budúce opatrenia.

Výzvy spojené s rozpočtom

Odborníci upozorňujú na potrebu konsolidácie verejných financií. Aj keď vláda zahrnula balíček opatrení v hodnote 420 miliónov eur, stále chýbajú konkrétne kroky na zníženie deficitu. „Urobíme všetko potrebné, aby občania nepocítili neprimerané zvyšovanie cien energií,“ vyhlásila ministerka hospodárstva Denisa Saková.

Podľa rozpočtovej rady je na splnenie cieľov do roku 2027 potrebná konsolidácia vo výške 2 % HDP. Bez hlbších reforiem však Slovensko riskuje, že verejný dlh prekročí únosné hranice. Otázkou zostáva, či bude vláda schopná čeliť týmto výzvam bez ďalšieho zaťaženia občanov.

Prečítajte si tiež: Ani po roku nesplnila Ficova vláda svoj najväčší sľub. Potraviny sú už lacnejšie aj v “drahom” Rakúsku

Viac od autora