Kim Čong Un, Vladimír Putin

Dohoda Kim Čong Una a Putina je platná. Chcú zmeniť svetový poriadok. Viete si predstaviť život v Severnej Kórei?

Po výmene ratifikačných dokumentov vstúpil do platnosti významný obranný pakt medzi Ruskom a Severnou Kóreou. Táto dohoda je záväzkom k vojenskej pomoci a k odolávaniu medzinárodným sankciám zo strany Západu. Obe krajiny označujú dohodu za strategický krok k spravodlivejšiemu svetovému poriadku.

Zatiaľ čo Moskva a Pchjongjang oslavujú partnerstvo, medzinárodné spoločenstvo varuje pred destabilizáciou a posilnením autoritárskych režimov. Čo všetko obsahuje táto dohoda a aký je jej dopad?

Obsah dohody medzi Ruskom a KĽDR

Ratifikáciou v Moskve a následným schválením v Pchjongjangu vstúpila do platnosti „Zmluva o komplexnom strategickom partnerstve“. Dokument zaväzuje obe krajiny k okamžitej vojenskej pomoci v prípade napadnutia a ku koordinovanému odporu voči medzinárodným sankciám. Ruský prezident Vladimir Putin a severokórejský líder Kim Čong-un dohodu označili za historickú.

„Táto dohoda je prielomový dokument,“ vyhlásil Putin po podpise. KCNA zároveň zdôraznila, že jej cieľom je vytvoriť multipolárny svetový poriadok, oslobodený od západnej dominancie.

V rámci posilňovania vzťahov údajne Kim Čong-un vyslal tisíce severokórejských vojakov na pomoc Rusku vo vojne na Ukrajine. Hoci to Putin spočiatku popieral, neskôr na summite BRICS naznačil, že medzi krajinami prebieha aktívna spolupráca. „Uvidíme, ako sa tento proces bude vyvíjať,“ poznamenal ruský líder.

Dopad na medzinárodné vzťahy

Táto dohoda spôsobila znepokojenie medzinárodného spoločenstva. Posilnenie vojenských a politických väzieb medzi dvoma izolovanými režimami predstavuje riziko pre stabilitu regiónov. Zatiaľ čo Moskva a Pchjongjang hovoria o spravodlivejšom usporiadaní, Západ varuje pred možnými nepredvídateľnými následkami.

Na druhej strane, dohoda reflektuje širšiu geopolitickú dynamiku. Rusko a KĽDR hľadajú nové spôsoby, ako čeliť tlaku zo strany Spojených štátov a ich spojencov. „Toto je len začiatok,“ tvrdia lídri oboch krajín. Ako bude svet reagovať na tieto zmeny?

Prečítajte si tiež: Ani po roku nesplnila Ficova vláda svoj najväčší sľub. Potraviny sú už lacnejšie aj v “drahom” Rakúsku

Viac od autora