Donald Trurmp

Hrozí tretia svetová vojna? Reakcia Ruska na povolenie rakiet dlhého doletu znie hrozivo. Čo na to Trump?

Situácia vo svete sa dramaticky vyostruje. Rozhodnutie Spojených štátov povoliť použitie rakiet dlhého doletu na ruskom území vyvolalo ostré reakcie Moskvy. Ruskí predstavitelia varujú, že takýto krok by mohol viesť k eskalácii konfliktu, ktorá by mala nepredvídateľné dôsledky. Spojenci Ukrajiny však tvrdia, že podpora je potrebná na obranu pred ruskou agresiou. Na pozadí tohto napätia prebieha diskusia aj o úlohe NATO a budúcich krokoch krajín ako USA, Veľká Británia a Francúzsko. Je táto situácia predzvesťou väčšej krízy? Môže byť konflikt ešte zastavený?

Moskva varuje pred eskaláciou

Ruské úrady označili povolenie používať rakety ATACMS na ruské ciele za krok, ktorý môže spustiť tretiu svetovú vojnuVladimir Džabarov, podpredseda výboru pre medzinárodné záležitosti ruskej Rady federácie, varoval, že odpoveď Ruska bude okamžitá. “Tento krok zásadne mení povahu konfliktu,” pripomenula hovorkyňa ministerstva zahraničia Marija Zacharovová.

Ukrajina, ktorá tieto rakety získala ako vojenskú pomoc, zvažuje ich použitie na obranu voči ruským jednotkám. Podľa médií ako The New York Times by sa mohli sústrediť na oblasti ako Kurská oblasť, kde operujú ruské a severokórejské jednotky. Spojené štáty zatiaľ odmietli špekulácie o ich úlohe komentovať.

Na druhej strane, európski spojenci Ukrajiny, vrátane Poľska, podporujú americké rozhodnutie. „Prezident Biden reagoval na ruské útoky spôsobom, ktorému Putin rozumie – silou. Slabosť len provokuje,“ vyhlásil poľský minister zahraničia Radoslaw Sikorski.

Trump a otázka americkej stratégie

Bývalý prezident Donald Trump, ktorý plánuje návrat do Bieleho domu, zvažuje prehodnotenie rozhodnutia súčasnej administratívy. Jeho tím podľa Bloomberg naznačil, že by mohol uprednostniť ukončenie konfliktu diplomatickou cestou. Trump v minulosti kritizoval vysoké náklady spojené s vojenskou pomocou Ukrajine a tvrdí, že dokáže konflikt rýchlo vyriešiť.

Ruské varovania a postup Západu však naznačujú, že riešenie bude komplikované. Konflikt, ktorý už spôsobil rozsiahle humanitárne škody, hrozí prerásť do globálnych rozmerov. Svet si kladie otázku: Kde sú hranice vojenských intervencií a aký bude ich dopad na budúcnosť medzinárodných vzťahov?

Prečítajte si tiež: Trump odstúpi od parížskej dohody. Dekrét o odstúpení je už napísaný

Viac od autora