Nechýbala ani zmienka o diplomatickom faux pas zo strany USA, keď si americkí predstavitelia dovolili komentovať oblečenie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Podľa Remišovej práve britský kráľ Karol III. dal Američanom jasnú lekciu z diplomacie.
Ukrajina je aj náš problém
Remišová pripomína, že osud Ukrajiny sa priamo dotýka Slovenska. Zdôraznila, že mať za suseda stabilnú demokratickú krajinu je v našom záujme, zatiaľ čo existencia „polorozpadnutej ruskej gubernie“ by znamenala len ďalšie problémy a nestabilitu. Preto je podľa nej nevyhnutné, aby Slovensko bolo súčasťou rozhodovacieho procesu.
„Pre nás je osud Ukrajiny životne dôležitý. Je rozdiel mať za suseda prosperujúcu demokratickú krajinu, s ktorou môžeme mať dobré obchodné vzťahy, alebo nejakú polorozpadnutú ruskú guberniu, ktorá nám bude spôsobovať problémy a nestabilitu celého regiónu,“ uviedla.
Slovenská vláda však podľa nej nekoná. Kritiku adresovala najmä premiérovi Robertovi Ficovi, ktorého označila za „impotentného v zahraničnej politike“ a pripomenula, že politika sa nerobí cez Facebook.
Slovensko v tieni, Európa vpred
Remišová upozornila aj na to, že Európa nie je slabá ani „roztrasená“, ako o nej hovoria niektorí americkí politici. Pripomenula, že európske krajiny stáli po boku USA vo viacerých vojnách, ktoré sa ich priamo netýkali – od Kórey cez Irak až po Afganistan.
Jediný raz, keď bol aktivovaný článok 5 Severoatlantickej zmluvy o kolektívnej obrane, bolo po teroristických útokoch z 11. septembra na žiadosť USA. Napriek tomu sa Európania nikdy neotočili chrbtom k svojim spojencom.
Na záver Remišová konštatuje, že skutočne „roztrasení“ sú iba jednotlivci, ktorí chýbali na spoločnej fotografii lídrov. História si ich však podľa nej pamätať nebude, pretože pri zásadných rozhodnutiach jednoducho neboli.